15. Luftpump Super 15000
En rejäl luftpump för syresättning av dammen. Passar för lite större dammar med fisk i. Är utmärkt i dammar för att hålla syrenivån uppe även på sommaren.
Att tillsätta syre till dammen är speciellt viktigt om du har mycket fisk eller stora Koi. På vintern är det bra för att lufta ut sumpgaser och hålla en vak öppen. Vid sträng kyla kan det frysa helt och bildas en isbubbla över vaken. Detta gör inget så länge pumpen ger syre. Sumpgaser läcker ut ändå och isen isolerar dammen. Kombinera då med en dammvärmare.
Även på sommaren gör en luftpump stor nytta. Varmt vatten håller kvar syre sämre än kallt samtidigt som nedbrytningsprocessen förbrukar mycket syre. Har du då mycket fisk i dammen finns risken att den drabbas av syrebrist varma sommarnätter om du inte tillsätter extra syre. Det beror bl.a. på att växterna på dagen avger syre men på natten istället förbrukar syre och avger Koldioxid.
1/ Driftsäker rejäl luftpump med en utgång.
2/ Luftfördelare med 33 st, 4 m.m. utgångar.
3/ Passar dammar på upp till 100 m2
4/ Placeras sidan om dammen på ett torrt, skyddat ställe. Skyddsklass IP44.
5/ Kan användas både för bruk inom-och utomhus.
(Syresten och slangar medföljer ej till pumpen.)
Lämpliga tillbehör hittar du på tillbehörssidan. Tex Luftplattor, Luftstenar, Luftfördelare mm.
Manual.
Tekniska data
Max. dammst. area: 100 m2
Luft l/tim: 15000
Antal utgångar: 1
Antal syrestenar: 0
Utlopp: 19 mm
Rek. syrestens djup: 60-150 cm
Medföljande tillbehör: Luftfördelare m. 33 st, 4 mm utgångar.
Lämpliga tillbehör: Luftfördelare 9mm, Luftslang9mm, Luftsten/platta 9mm.
Watt: 230
Volt: 230
Längd elkabel: 1 meter
Säkerhetsklass: IP 44 Godkänd för utebruk
Garanti (år): 2
Om varan är slut i lager är normal leveranstid 5-10 arbetsdagar.
